Od 70tych rokov je na Ústave stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied v Bratislave v prevádzke umelá obloha. Táto umelá obloha umožňovala simulácie denného svetla v podmienkach zamračenej oblohy, hlavne pre merania denného osvetlenia v modeloch interiérov budov a prenosu svetla stavebnými prvkami. Kupola umelej oblohy je zo železobetónu a má hemisferický tvar s priemerom 8 metrov.

     Vďaka podpore grantovej organizácie APVV sa rieši simulovanie ISO/CIE štandardných oblôh v umelej oblohe na Ústave stavebníctva a architektúry v Bratislave, čo si tiež vyžiadalo obnovu osvetľovacej sústavy a vnútorného povrchu kupoly. Inštalácia moderného systému osvetlenia je riešená pomocou LED svetelných zdrojov, v spolupráci s OMS, s.r.o., ktorý poskytuje bezpečný a energeticky úsporný spôsob osvetlenia oblohy. Pre obnovu povrchu kupoly bol v spolupráci s Chemolakom, a.s., Smolenice vyvinutý a nanesený špeciálny fotometrický spektrálne neselektívny náter s vysokým difúznym odrazom svetla.

     Pomocou počítačom riadeného systému sa nakalibruje rozloženie jasov ISO/CIE všeobecných oblôh podľa normy ISO 15469:2004(E)/CIE S 011/E:2003. Spatial Distribution of Daylight – CIE Standard General Sky.

     Obloha po obnove poskytne komplexné služby v oblasti laboratórnych meraní denného osvetlenia v modeloch miestností za referenčných ISO 15469:2004(E)/CIE S 011/E:2003 podmienok.